Způsob přípravy
Příprava čaje
Zápar nebo nálev: čerstvé rostliny umyjeme, pokrájíme a dáme do skleněného džbánku. Vodu uvedeme do varu, odstavíme a zalijeme rostliny. Čerstvé byliny vyluhujeme velmi krátce, stačí půl minuty. Čaj musí být světlý, bledožlutý nebo světle zelený. Sušené rostliny necháme vyluhovat déle, 1-2 minuty. Kořeny vložíme do předepsaného množství studené vody, krátce je povaříme a tři minuty vyluhujeme. Teplý čaj má větší účinek.
Tinktury (esence)
Tintkury, které získáme v 38% - 40% režné nebo ovocné pálence. Do láhve naplníme zlehka bylinky až po hrdlo a zalejeme pálenkou. Dobře uzabřenou láhev dáme na teplé místo (20°C) na 14 dní, případně i déle. Obsahem častěji zatřeseme, potom zcedíme a zbytek vylisujeme. Tinktury se užívají vnitřně po kapkách zředěné v čaji, vně se užívají při oblkadech či masážích.
Čerstvá šťáva
Je vhodná na používání po kapkách, nebo se jí navlhčí choré místo. Získává se za pomoci kuchyňské odstředivky, která umyté byliny nejprve poseká a potom odstředí. Šťáva se má připravovat každý den čerstvá. Jestliže ji naplníme do malých lahviček a dobře je uzavřeme, vydrží v chladničce několik měsíců.
Bylinné "parné" zábaly
Vodu v hrnci přivedeme do varu, nad ni zavěsíme síto, do něhož jsme vložili čerstvé nebo sušené byliny a všechno přikryjeme. Po čase vybereme změklé a teplé bylinky, zabalíme je do řídkého plátna a položíme na nemocné místo. Celé místo se zabalí dp vlněného šátku a zaváže na pevno dalšími šátky. Při této proceduře nesmí vzniknout pocit chladu. Velmi účinné jsou parné zábaly z přesliček. Obklady necháme působit dvě hodiny nebo celou noc.
Příprava masti a oleje
Čtyři plné hrsti bylinek rozřežeme naddrobno, 500 gramů vepřového sádla zahřejeme tak, jako bychom měli smažit řízky. Bylinky vmícháme do horkého tuku a krátce je necháme zapražit. Pánev sejmeme z ohně, přikryjeme a necháme přes noc vystydnout. Příští den vše lehce ohřejeme, procedíme přes lněný hadřík a ještě teplou mast plníme do sklinek nebo kelímků.
Příprava bylinné koupele
Celková koupel: Byliny se vyluhují na studeno přes noc. Na koupel potřebujeme jedno vědro (6 až 8 litrů) čerstvých nebo 200g sušených bylin. Následující den se množství nahařeje a výtažek se vyleje do koupele. Koupeme se 20 minut. Srdce musí být nad vodou. Po koupeli se nesušíme, ale zabalíme se do osušky nebo županu a lehneme si na hodinu do postele.
Sedací koupel: Pro sedací koupel použijeme jen půl vědra čerstvých anebo 100g sušených bylinek a postupujeme jako při celkové koupeli. Voda musí dosahovat až na ledviny. Nutno dodržovat údaje uvedené při jednotlivých rostlinách. Vodu z celkové koupele i sedací můžeme ještě dvakrát použít, je však třeba ji ohřát.
7
(Adéla , 13. 9. 2015 23:11)