Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sběr a sušení

13. 8. 2009

Sběr

Chcete-li léčivé byliny sbírat, musíte je nejprve znát. Když je poznáme, je důležité, abychom rostliny sbírali ve správném čase, na správném místě a správným způsobem.  Podle zkušeností mají nejlepší účinky rostliny čsrstvě nasbírané. Čerstvé rostliny můžeme sbírat v čase jarním, někdy již od konce února a až do listopadu.  V zimě si pořídíme nevelkou zásobu usušených rostlin. Sbíráme je v době, kdy mají největší účinnost: květy- na začátku vykvétání   listy- před a po odkvetení  kořeny- časně na jaře nebo na podzim  plody- v čase zralosti  ...  Je nutno dbát těchto pokynů:

  • sbíráme jen zdravé a čisté rostliny bez jakýchkoliv příměsí
  • sbíráme za slunečných dnů, když zmizela rosa a rostliny jsou suché
  • nesbíráme na chemicky hnojených polích a loukách, na březíích řek, které omývá znečištěná voda, na železničních náspech a v blízkosti dopravních cest a průmyslových podniků

Sušení

Rostliny před sušením nemyjeme, ale nadrobno nadřeme. Nasbírané byliny volně rozložíme na plachtu nebo nepotištěný papír a sušíme je ve stínu, anebo v teplém a vzdušném prostoru       (na půdě apod). Na zimu ukládáme jen ty rostliny, které pří zlomení praskají. Nejvhodnější nádoby na uskladnění jsou sklenice. Vyhýbáme se však plastickým obalům a plechovkám! Rostliny chráníme před světlem. Zásobujeme pouze na jednu zimu. Rostliny po čase ztrácejí své účinky.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář